סיפור הגבורה של יעקב(ג'קיטו) מאסטרו ז"ל

יעקב (ג'קיטו) מאסטרו זל

גיבור היום הוא יעקב (ג'קיטו) מאסטרו ז"ל, ג'קיטו נולד בסלוניקי שביוון ליצחק וגרציה מאסטרו, לג'קיטו היו שתי אחיות ואח, והוא היה בן הזקונים.

ג'קיטו שרד את אושוויץ, ולמרות שאיבד את מרבית משפחתו באושוויץ, ג'קיטו דאג להצלת רבים אחרים, תוך סיכון חיים יום יומי – ג'קיטו הוא גיבור והשראה!

כשקיבל את אות המציל היהודי אמר ג'קיטו על שני ילדיו, שישה נכדיו ותשעת ניניו – "זה הניצחון האמתי שלי על היטלר"!

ג'קיטו התייתם מאביו בגיל 7, המשפחה התגוררה בשכונת הברון הירש שהפכה לימים לגטו של שאלוניקי. ג'קיטו התחנך בבית הספר היסודי בשכונת הברון הירש וכילד בן שבע נאלץ לעבוד בעבודות קשות בסבלות, בצחצוח נעליים ובכל מיני עבודות מזדמנות, לצורך סיוע בפרנסה למחיית בני משפחתו.

ג'קיטו גורש לאושוויץ בטרנספורט הראשון מסלוניקי ב 15/3/43 והגיע לאושוויץ ב-21.3.1943. בזכות שליטתו בשפה הגרמנית, נבחר להיות המתרגם של היהודים היוונים ואף מונה לתפקיד סגן מנהל חלוקת העבודה בקרב כלל אסירי המחנה אוושויץ.

ג'קיטו ניצל את נגישותו לכרטסת שבה הופיעו שמות האסירים כדי כל פעם לנייד אסירים שעמדו להתמוטט ולהקל עליהם במעט. כך הציל ג'קיטו את חייהם של רבים תוך סיכון אישי רב.

הקשרים שיצר והמתנות שחילק לגרמנים ,שהשיג מהאסירים היוונים שפעלו בקומנדו קנדה, אפשרו לו לסייע גם בשחרור אסירים מניסויים רפואיים ולהשגת תרופות מצילות חיים.

בתום המלחמה נשלח ג'קיטו למחנות העקורים בדרום איטליה ומשם עלה לישראל בשנת 1946. הוא התנדב לצה"ל ולחם במלחמת העצמאות. התגורר בתל אביב ובהמשך בבת ים ועסק במכונאות רכב.
בשנת 2014 יצא לאור ספרו: "המלאך הטוב מאושוויץ" שכתב פרופ' גדעון גרייף .

אות המציל היהודי בשואה" הוענק לו בעודו בחייו, בטקס יום השואה 2014 ביער "בני-ברית" .

במרץ 2018 נקרא על שמו רחוב בעיר בית שאן שמהווה כהגדרתו של פרופ' גדעון גרייף "לא רק גלעד לגבורתו ועוז רוחו של הנער מסלוניקי, אלא גם מצבת-עד לזכרם של עשרות אלפי יהודי 'שאלוניקי ויוון שנרדפו, הושפלו, עונו ונרצחו במחנות ההשמדה" – גלעד שמדגיש את העוצמה של מעשיו של ג'קיטו, אל מול הרוע הנורא, ג'קיטו בחר להיות אקטיבי.

ב-21/2/2016 בי"ג באדר א' נפטר יעקב ג'קיטו מאסטרו – תהי נשמתו צרורה בצרור החיים – ת.נ.צ.ב.ה.

ג'קיטו הוא השראה, התפקיד שקיבל נתן לו סיכוי גדול במעט לשרוד, למרות זאת ג'קיטו החליט שהוא אינו עומד מנגד כאשר יש ביכולתו לסייע לאחרים, בזכות תושייתו של ג'קיטו ותוך סיכון עצמי רב, ניצלו רבים אחרים – התנהלותו של ג'קיטו מהווה השראה גדולה ליכולת של כל אחד ואחד לקחת מעט סיכונים כדי לעשות למען האחר, זו הגבורה האמיתית.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x