מהי מסורת אקטיבית - זיכרון אקטיבי?

מצעד הגבורה Brave Together מבקש להעביר את זיכרון השואה מהפאסיבי לאקטיבי, וליצור מסורת אקטיבית שבמסגרתה אנו זוכרים אקטיבית את השואה ואת הגיבורים והגיבורות היומיומיים שהתהלכו על הארץ במהלכה.

אז מהם בכלל מסורת אקטיבית וזיכרון אקטיבי?

זיכרון אקטיבי הינו זיכרון מפעילות במסגרתה אנו מבצעים פעילות אקטיבית, אקטיביות ברמה הנמוכה תהיה פעילות בה אנחנו עושים פעילות פיזית בלבד. פעילות אקטיבית ברמה יותר גבוהה תהיה פעילות במסגרתה אנו עושים פעילות פיזית, אשר יש במסגרתה תהליך מחשבתי, שלאחריו הפעילות מבוצעת.

מדוע כל כך חשוב לזכור אקטיבית?

מחקרים מראים כי עיבוד חוויה אקטיבי, נותר בזיכרון 80% מהפעמים, לעומת 20% מהפעמים כאשר אנחנו עוסקים בעיבוד פאסיבי.

דוגמאות – כאשר אנו נידרש להרצות על נושא מסוים בפני הכיתה, הסיכוי שנזכור אותו יעמוד על 80% מהמקרים (זיכרון אקטיבי), לעומת כאשר אנו מקשיבים למורה בשיעור, במקרה זה הסיכוי שנזכור את שנאמר עומד על 20% בלבד (זיכרון פאסיבי).

מה בדיוק מצעד הגבורה מבקש לעשות?

אנחנו מבקשים לשנות את הפרדיגמה, מזיכרון שעוסק ברובו בספרי הלימוד ומתמקד בשינון עובדות, לזיכרון שנמצא בשטח, כזה שמפעיל את הרגש שלנו, ומייצר עשייה שיהיה לנו קשה לשכוח.

לצד זאת – נרטיב אקטיבי ומעצים – נרטיב שמתמקד בגבורת רוח האדם.

העבר שלנו הוא לא מבחן בהיסטוריה, ואם אנחנו רוצים לזכור אותו למשך אלפי שנים קדימה, כדאי לנו ללמוד מהאופן שבו פעלנו דורות אחורה, כי ממי אפשר ללמוד טוב יותר על שימור העבר מאשר מאותם אנשים שהצליחו לשמר את סיפור יציאת מצרים במשך אלפי שנים.

לאורך אלפי שנים העם היהודי לקח את ניסיונות ההשמדה הגדולים ביותר שלו, והפך אותם לחגים של גבורת רוח האדם – מתוך הבנה שרק ככה נצליח לשמר את הסיפור ואת התודעה – אנחנו לא זוכרים את כלל האירועים המדויקים שקרו במצרים, אלא זוכרים שיצאנו מעבדות לחירות, וכנגד כל הסיכויים, הצלחנו להתגבר, בדיוק כמו שאנחנו זוכרים את פורים וחנוכה. הסיבה לכך היא פשוטה – המוח אינו יכול לזכור את כל העובדות, אבל הוא בהחלט יכול לזכור רגשות, אבל כדי שנזכור רגשות, אנחנו חייבים שהרגש יהיה כזה שנרצה לזכור

"נפש האדם מתרחקת מכל מה שמפחית מעוצמתה, ומחפשת את כל מה שמעצים את רוחה"

ואיזה רגש עוצמתי יותר מההבנה שהם היו גיבורות וגיבורים במצבים בלתי אפשריים, ושחלק משימור הזיכרון שלהם בא לידי ביטוי ביצירת עולם טוב יותר.

אבל כדי שנייצר מסורת אקטיבית אמיתית קיימת חשיבות עילאית ליצירתה בשנים הקרובות

אם לא נעשה זאת עכשיו, יהיה הרבה יותר קשה לייצר זאת לאחר מכן

 

ביחד ניצור מסורת אקטיבית