גיבורים יומיומיים - התכנית החינוכית

האם אתם רוצים לקדם את מעמדו של בית הספר שלכם או של ילדיכם כמוביל חברתי מנהיגותי, והכל באמצעות זיכרון השואה?

אם התשובה לכך היא כן, “גיבורים יומיומיים – התכנית החינוכית” היא בדיוק הדבר שאתם מחפשים.

לפני שנפרט את המתכונת של התכנית החינוכית, כדאי שתבינו מהו מצעד הגבורה. מצעד הגבורה הינו פרויקט לאומי המהווה דרך חינוכית חדשנית להסתכל על זיכרון השואה – מעבר מזיכרון פאסיבי לאקטיבי. הנגשת דרך חיים שהופכת את הזיכרון הכי טראומטי שלנו למקור השראה ויזמות חברתית. התכנית מעבירה תכנים אקטיביים ואינה מתרחשת רק בכיתות, אלה מלווה ברתימת הכיתה למנהיגות ולעשייה התנדבותית אקטיבית.

הבעיה שבאנו לפתור: אצל אוכלוסיות רבות זיכרון השואה נמצא ברמת תודעה נמוכה, הזיכרון לרוב מתקיים במועד מוגבל ומצומצם, כשנדרשים לו. בין אם הדחקת הזיכרון מתרחשת כי הוא רחוק, טראומטי או כי יש אנשים שמרגישים שהוא לא נוגע להם, בסופו של יום, מרביתנו לא הצלחנו לפצח את השיטה להפיכת זיכרון השואה לרלוונטי ליומיום השוטף מעבר ליום השואה והגבורה.

הפתרון: מצעד הגבורה מבקש לחבר את כלל האוכלוסיות בצורה שמאפשרת לשאוב השראה מזיכרון השואה, בצורה שכזו הזיכרון מאפשר יצירת מוטיבציה להתגבר על הרגעים הקשים ביותר, לטובת קידום אישי אבל גם לטובת יצירת הווה ועתיד טוב יותר.  

כי “נפש האדם מתרחקת מכל מה שמפחית מעוצמתה, ומחפשת את כל מה שמעצים את רוחה” ברוך שפינוזה

כך מצעד הגבורה מעביר את זיכרון השואה לרמת התודעה הגבוהה ביותר – “הזיכרון מלווה אותי ביומיום ואף רותם אותי לעשייה”. כשם שדורות לפנינו הפכו את ניסיון השמדתנו במצרים, ישראל ופרס, למסורת המקדשת אופטימיות ואת גבורת הרוח האנושית (פסח, חנוכה, פורים) – כך מצעד הגבורה עושה ביחס לזיכרון השואה. כי במצבי קיצון בלתי אפשריים, גם צעד אחד קטן הופך לאקט של גבורה – והצועד/ת להשראה.

זוכרים כי רוצים ולא בגלל שחייבים!

מצעד הגבורה מאפשר יצירת אקוסיסטם, כך שכל פעילות מזינה פעילות אחרת, גלגל של עשייה שמטמיע את זיכרון השואה בתוך העשייה החברתית. עכשיו אנו מבקשים לאפשר לבתי ספר תיכוניים להכניס את תלמידיהם לתוך האקוסיסטם הזה, בצורה שתעצים את ההכנה למסע פולין. יתרה מכך, התכנית תייצר אצל התלמידים רוח גבית המטמיעה את זיכרון השואה בחיי היומיום, כדרך ליצירת עולם טוב יותר, המשמעות לזיכרון תאפשר לשמר אותו, ובסופו של יום תוביל ליצירת חברה טובה יותר.

יתרונות התכנית החינוכית התכנית החינוכית מקדמת את היעדים הבאים:

  1. פיצוח השיטה להנכחת זיכרון השואה בחיים היומיומיים.
  2. העצמה אישית של התלמידים המשתתפים בפרויקט.
  3. העצמת תחושת הצוות של התלמידים והענקת תחושת מסוגלות להרים פרויקטים נוספים בעתיד.
  4. חיבור הקהילה לבית הספר, ואפשרות ליצירת חיבור בין ילדים להורים סביב נושא ההתנדבות ושימור הזיכרון – הפיכת ההורים לחלק אינטגרלי בקהילת בית הספר ומצעד הגבורה.
  5. הפיכת בית הספר למוביל דעת קהל וסמל למנהיגות קהילתית.

מבנה התכנית: התכנית בנויה מ-12 מפגשים בני שעה וחצי, המסבירים את דרך גבורת החיים, ומעניקים כלים ליזמות חברתית ומנהיגות, לצד התנדבויות ממשיות. התלמידים יקחו חלק בהפעלת ההתנדבויות, וכל אקט של התנדבות ישמש כ-Case Study לכלים שנלמדו.

לקבלת התכנית המלאה ופרטים נוספים, אנא השאירו פרטים

info@brave-together.com או צרו קשר במייל

מנהיגות צוותית

מהי דרך גבורת החיים

יזמות חברתית

סטוריטלינג

הכרות עם הגיבורים שלנו - תיעוד והעברת ההשראה לדורות הבאים