גיבורים יומיומיים - התכנית החינוכית

האם אתם מעוניינים לייצר אצל הנוער פעילות חווייתית הזוכרת בצורה אקטיבית ועוצמתי את זיכרון השואה, רותמת את הנוער לעשייה למען הקהילה, מלכדת את משפחות התלמידים, ויוצרת הדים סביב בית הספר?

אם התשובה לכך היא כן, "גיבורים יומיומיים – התכנית החינוכית" היא בדיוק הדבר שאתם מחפשים.

מבנה התכנית: התכנית בנויה מ-3 שיעורים פרונטאליים ואירוע התנדבות קהילתי.

  1. הקשר בין זיכרון השואה וגבורה יומיומית.
  2. סדנא לכתיבת סיפורי גבורה.
  3. איך זיכרון השואה והגבורה ישפיע על חיי בהמשך.

במסגרת התכנית, התלמידים מקבלים מטלת בית פשוטה, המבקשת להעצים את הוריהם והורי הוריהם. כמו כן, יתקיים אירוע התנדבות המוני ביחד עם התלמידים וההורים, במסגרתו נפגשים עם גיבורי שואה בקהילה.

אז מהו מצעד הגבורה. מצעד הגבורה הינו פרויקט לאומי המהווה דרך חינוכית חדשנית להסתכל על זיכרון השואה – מעבר מזיכרון פאסיבי לאקטיבי. הנגשת דרך חיים שהופכת את הזיכרון הכי טראומטי שלנו למקור השראה ויזמות חברתית. התכנית מעבירה תכנים אקטיביים ואינה מתרחשת רק בכיתות, אלה מלווה ברתימת הכיתה למנהיגות ולעשייה התנדבותית אקטיבית.

הבעיה שבאנו לפתור: אצל אוכלוסיות רבות זיכרון השואה נמצא ברמת תודעה נמוכה, הזיכרון לרוב מתקיים במועד מוגבל ומצומצם, כשנדרשים לו. בין אם הדחקת הזיכרון מתרחשת כי הוא רחוק, טראומטי או כי יש אנשים שמרגישים שהוא לא נוגע להם, בסופו של יום, מרביתנו לא הצלחנו לפצח את השיטה להפיכת זיכרון השואה לרלוונטי ליומיום השוטף מעבר ליום השואה והגבורה.

הפתרון: מצעד הגבורה מבקש לחבר את כלל האוכלוסיות בצורה שמאפשרת לשאוב השראה מזיכרון השואה, בצורה שכזו הזיכרון מאפשר יצירת מוטיבציה להתגבר על הרגעים הקשים ביותר, לטובת קידום אישי אבל גם לטובת יצירת הווה ועתיד טוב יותר.  

כי "נפש האדם מתרחקת מכל מה שמפחית מעוצמתה, ומחפשת את כל מה שמעצים את רוחה" ברוך שפינוזה

כך מצעד הגבורה מעביר את זיכרון השואה לרמת התודעה הגבוהה ביותר – "הזיכרון מלווה אותי ביומיום ואף רותם אותי לעשייה". כשם שדורות לפנינו הפכו את ניסיון השמדתנו במצרים, ישראל ופרס, למסורת המקדשת אופטימיות ואת גבורת הרוח האנושית (פסח, חנוכה, פורים) – כך מצעד הגבורה עושה ביחס לזיכרון השואה. כי במצבי קיצון בלתי אפשריים, גם צעד אחד קטן הופך לאקט של גבורה – והצועד/ת להשראה.

זוכרים כי רוצים ולא בגלל שחייבים!

מצעד הגבורה מאפשר יצירת אקוסיסטם, כך שכל פעילות מזינה פעילות אחרת, גלגל של עשייה שמטמיע את זיכרון השואה בתוך העשייה החברתית. עכשיו אנו מבקשים לאפשר לבתי ספר תיכוניים להכניס את תלמידיהם לתוך האקוסיסטם הזה, בצורה שתעצים את ההכנה למסע פולין. יתרה מכך, התכנית תייצר אצל התלמידים רוח גבית המטמיעה את זיכרון השואה בחיי היומיום, כדרך ליצירת עולם טוב יותר, המשמעות לזיכרון תאפשר לשמר אותו, ובסופו של יום תוביל ליצירת חברה טובה יותר.

יתרונות התכנית החינוכית התכנית החינוכית מקדמת את היעדים הבאים:

  1. פיצוח השיטה להנכחת זיכרון השואה בחיים היומיומיים.
  2. העצמה אישית של התלמידים המשתתפים בפרויקט.
  3. העצמת תחושת הצוות של התלמידים והענקת תחושת מסוגלות להרים פרויקטים נוספים בעתיד.
  4. חיבור הקהילה לבית הספר, ואפשרות ליצירת חיבור בין ילדים להורים סביב נושא ההתנדבות ושימור הזיכרון – הפיכת ההורים לחלק אינטגרלי בקהילת בית הספר ומצעד הגבורה.
  5. הפיכת בית הספר למוביל דעת קהל וסמל למנהיגות קהילתית.

להעברת התכנית החינוכית בארגונכם, אנא השאירו פרטים

[email protected] או צרו קשר במייל

מנהיגות צוותית

מהי דרך גבורת החיים

יזמות חברתית

סטוריטלינג

הכרות עם הגיבורים שלנו - תיעוד והעברת ההשראה לדורות הבאים